Книжкові новини найближчої “Братини”

Цього року Шумщина вже заявила про себе, як про знакове місце української книжності. В лютому тут відбувся фестиваль “На білому коні”, була вперше вручена Міжнародна літературна премія імені Уласа Самчука. Наступна дата в літературному календарі Шумщини – мистецько-краєзнавчий фестиваль “Братина”. Одним із фестивальних заходів традиційно є книжковий круглий стіл “Волинський літопис”, що збирає авторів та шанувальників історичної та краєзнавчої прози. Про “Волинський літопис 2016” говоримо з його організатором письменником Сергієм Синюком.

– Чи можемо чекати на нинішній “Братині” яскравих книжкових прем’єр?
– Дві найбільш очікуваних прем’єри належать перу Самчуківського лауреата 2016 року Петра Кралюка. Прибувши на фестиваль “На білому коні” він попросив організаторів показати йому село Обич, зокрема – урочище Монастирок. Побачене вилилось у роман “Образ, вишитий бісером”. Його головний герой – князь Данило, засновник династії Острозьких. А ключова подія сюжету – битва Данилових дружинників з ординськими наїзниками, на честь перемоги в якій і був за легендою споруджений Обицький монастир. Як і належить гарному історичному твору, роман має кілька сюжетних планів і навіть кілька часових пластів. Тому в романі уперше яскраво представлений славетний уродженець Шумщини Василь Суразький. Друга книга Петра Кралюка “Таємний агент Микола Гоголь, або Про що розповідає «Тарас Бульба»” – наукова розвідка. Проте написана настільки цікаво й динамічно, що читається як гостросюжетний роман. Автор ставить несподівані питання і дає на них вичерпні відповіді. Приміром: чому Микола Гоголь детально описує в своїх творах волинські міста Дубно та Шумськ, хоча офіційна біографія твердить, що письменник ніколи не був на Волині. Але чи справді варто довіряти офіційній біографії Гоголя? Чи був він тим, ким ретельно прикидався все життя? І нарешті – чи був Гоголь… Гоголем?

– Справді, інтригує… Цікаво й те, що цього року на “Братині” буле представлена не тільки художня література.
– Мабуть белетристики й книг прикладних жанрів буде на книжному столі приблизно порівну. Зокрема багато знайдуть для себе любителі садів і садівництва. Вперше на широкий загал буде показане елітарне енциклопедичне видання “Кременецький ботанічний сад. Словник-довідник” у якому поданий не тільки ретельний опис усіх рідкісних та корисних рослин, що ростуть на території саду, але й біографії його творців та співробітників, серед яких – чимало чільних діячів вітчизняної та світової науки. Кременецький ботанічний сад випустив і збірник лекцій з практичного садівництва “Господарюємо з розумом”, який буде корисним і пожиточним для кожного господаря нашого краю. А шанувальниці вишуканої і практичної кулінарії зможуть здобути нові рецепти та технології приготування страв у книгах серії “Книжечка на кухню”.

– Вже майже десять років Ви виступаєте як організатор, упорядник, редактор, продюсер, лектор… І весь цей час читачі не отримують Ваших авторських книг… Чи значить це, що Сергій Синюк взагалі припинив писати?
– Якраз до нинішньої “Братини” готується моя книжка краєзнавчої прози. Видавництво “Навчальна книга – Богдан” дає старт новій серії “Гостинець”.  Однією з перших у ній вийде збірка моїх кіноповістей “Стежка до серця”. Текст, який дав назву цілій книжці, буде цікавий гостям цьогорічної “Братини” насамперед тим, що дія повісті відбувається якраз на фестивалі. Повість “Кіно і німці” – моя версія того, як в середині шостого століття нашої ери виник Шумськ. Хоча цей текст має кілька часових планів і буде цікавий не тільки шанувальникам давньої історії. Але хочу наголосити: “Волинський літопис-2016” буде цікавий не тільки і не стільки моєю скромною персоною, а цілим рядом яскравих авторів та книг. Тому закликаю всіх небайдужих до гарної книги заощадити частинку червневого авансу чи пенсії і відвідати заходи книжного круглого столу.